Airfel Klima Dış Ünitesi Çalışmıyor Ne Yapmalıyım ?

Airfel Klima Dış Ünitesi Çalışmıyor Ne Yapmalıyım ?

Yaz aylarına yaklaştığımız ve havaların ısınmaya başladığı şu günlerde klima bakımları da beraberinde gelmektedir. Günümüzde sıkça kullanılan klimaların dış ünitesinde bozulma meydana gelmektedir. Bu da klimanızın soğutmasına ya da ısıtmasına engel olmaktadır. Konumuzun detayında ise “Klima dış ünitesi çalışmıyor. Ne yapmak gerek?” sorusunun cevabını vereceğiz.

Klima Dış Ünite Arızaları Neden Oluşur?
Bunun birçok sebebi ve nedeni olabilir. Ancak belli başlı sorunları sizler için derleyeceğiz.

1- Dış Ünite Kart Arızası

En fazla yaşanan sorunlardan birisi de budur. Dış ünite kartı zaman zaman bozulabilmektedir. Ayrıca içerisi ile bağlantılı olduğundan eğer içerideki kartta bir sorun olması halinde dış üniteyi de etkileyecektir. Bu durumda kartta ya da elektronik aksamda bir sorun olmadığından emin olun.

2- Sinyal Kablolarında Kopukluk
Yoğun hava şartları, kuşların kablolar ile sürekli oynaması ve diğer zor koşullar da yine sinyal kabloları etkilemektedir. Zaman zaman sinyal kablolarında oluşan kopukluk, cihazın komutları iletmesine engel olacaktır.

3- İç Ünite Kart Arızası
Dış ünitedeki kart arızası gibi aynı durum iç ünitede de yaşanabilmektedir. İç ünitede bulunan kartın zarar görmesi sonucu aradaki bağlantı da tam olarak sağlanamayacaktır.

4- Donma ve Karlanma
Klimanın dış ünitesi bütün hava şartlarına karşı koyan bir cihaz olarak görülmektedir. Ancak hangi marka olursa olsun aşırı derece soğuklarda dış ünitelerin içerisinde donma ya da karlanma yaşanabilmektedir.

Dış Ünite Arızası Nasıl Çözümlenir?
Eğer bu konularda bilginiz var ise yapacağınız birkaç değişiklik yeterli olacaktır.

1- İç ve Dış Ünite Kartlarını Değiştirin
Cihazın içerisinde bulunan kartları ve elektronik aksamı değiştirin. Sorunun buradan kaynaklandığını düşünüyorsanız; değişiktikten sonra tekrar çalışmaya başlayacaktır. Eğer kablolarda sorun var ise sinyal kablolarını değiştirebilirsiniz.

2- Buzlanmayı Önleyin
Eğer buzlanmayı önlemeyecek durumda iseniz klimanızı çalıştırmayı ve kendi kendini çalıştırmasını bekleyebilirsiniz.

Bu yöntemlerin de işe yaramaması halinde teknik servis ile iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Görüşünü Paylaş