Airfel Klima Kompresor Çok Sesli Çalışma Sorunu

Airfel Klima Kompresor Çok Sesli Çalışma Sorunu

Özellikle yaz aylarında en çok kullandığımız ev aletleri arasında klimalar yer almaktadır. Bilindiği üzere klimaları yazın soğutmak, kışın ise ısıtmak için kullanırız. Ancak klimanın içerisinde yaşanan bir sorun beraberinde gürültü ve sesli çalışma gibi problemleri de getirebilmektedir. Airfel, ürettiği klimalar ile adından söz ettirmeyi başarmıştır. Ancak en çok gelen şikayetler arasında da yine Airfel klima sesli çalışma sorunu gelmektedir. Her klima zaman geçtikçe eskimeye başlar. Bu durumda ise çeşitli problemler baş gösterecektir. Eğer klimanız eskimeye başladıysa muhtemelen ses yapıyordur. Ancak yeni olmasına rağmen bu sıkıntılar çıkıyorsa, ciddi sorunların olması muhtemeldir.

Klima Sesli Çalışma Sorunu
O problemlerden kısaca bahsedecek olursak;

-Fan motorunda burç ve rulmanlar bulunmaktadır. Bunlar fanın içerisinde yer alan ve dönmesini sağlayan parçalardan birisidir. Fan motorunun arızalanması ya da sorun yaşaması halinde ciddi bir titreşim ve gürültü oluşacaktır. Ayrıca zaman zaman fanın kanatlarında kırıklık ya da çatlatlık da oluşabilmektedir. Bu durumda fan motorunun mutlaka değiştirilmesi gerekmektedir.

-Ekovat da yine klima içerisinde en çok ses yapan parçalardan birisidir. Öncelikle ekovatın vidaları kontrol edin ve tam olarak sabitlendiğinden emin olun. Ses ekovatın içerisinden geliyorsa bu durumda ekovatın değiştirilmesi gerekmektedir. Teknik servis ile iletişime geçebilirsiniz.

-Cihaz tam olarak sabitlenmemiş olabilir. Bilindiği üzere özellikle motorun çalışması ve pervanenin dönmesi sırasında ciddi bir titreşim oluşur. Bu da ancak sabitlenerek çözülebilmektedir. Aksi takdirde motor kısmı yerinden oynayacak ve ses sorunu ortaya çıkacaktır.

-Son olarak kontrol etmeniz gereken parçalardan birisi de kompresör takoz lastikleridir. Bu parçalar kompresördeki titreşimi ve sesi almaktadırlar. Bunlarda bir sorun olması ya da eksilmesi durumunda ciddi gürültüler ortaya çıkabilmektedir. Mutlaka yenilenmesi gerekiyor.

Yorum Yapılmamış

Görüşünü Paylaş